Ny WordPress hjemmeside til frivillig forening: Det skal være så nemt som muligt

Jeg har netop afleveret Døveforeningen af 1866s nye hjemmeside i WordPress.

Hjemmesiden er blevet strukturet efter, at det skal være så nemt som muligt at finde de informationer, man skal bruge – om man så skal leje foreningens smukke selskabslokale, donere eller få information om foreningen. Det er de primære mål, hjemmesiden skal opfylde.

Alle foreningsens nyheder bliver lagt på Facebook, så det bliver lettere for den frivillige bestyrelse at opdatere om stort og småt og at uddele admin-roller til deres frivillige. Samtidig passer det med, at medlemmerne primært bruger Facebook til at holde sig opdaterede hvad der sker.

Foreningens nyligt rentegnede logo og en dertil hørende enkel designmanual er allerede udfærdiget af en af mine faste samarbejdspartnere, dygtige Simon Bak, der også har hjulpet med et mindre grafisk review.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top